آموزش تایپ 10 انگشتی بهمراه دانلود نرم افزار های آن

ارزش و اهمیت تایپ ده انگشتی

 

مدت دوره آموزش تایپ حرفه ای ، به طور  معمول  در  آموزشگاه های  فنی و حرفه ای 4 ماه  است  که گاهی بیشتر نیز می شود. اما جهت آموزش این مهارت به افرادی که واقعاً  انگیزه  و  پشتکار  یادگیری آن را داشته باشند ، یک جلسه نیز کفایت می کند و بعد از آن در صورتی که تمرین مرتب  و مکرر کنند، به مرور زمان در حد تایپیست های حرفه ای و آموزش دیده ظاهر خواهند شد.

 

قدم اول

 

به صفحه کلید نگاه کنید. دو  کلید  از  کلیدهای  صفحه کلید  دارای برجستگی های کوچکی هستند , و  وجود  آنها کمک  می کند تا موقعیت این دو دکمه را حتی در تاریکی یا بدون  نگاه کردن  نیز بتوان پیدا کرد.  دکمه های مذکور ، حروف F و J می باشند. انگشت اشاره دست راست خود را روی حرف F و انگشت اشاره دست چپتان را روی حرف J قرار دهید.   

 

قدم دوم

 

2 انگشت  سبابه  خود را روی دکمه  SPACE  مستقر نموده و 6 انگشت باقیمانده را به ترتیب روی دکمه های کنار حروف F و J بگذارید. (البته بدون فشردن دکمه ها)  با مستقر شدن دستتان در این حالت ، موقعیت تمامی دیگر کلیدها، نسبت به این 8 کلید ردیف وسط، قابل دسترس می باشد. این 8 دکمه را کلیدهای خانه (HOME KEYS) می نامند.

 

لازم به یادآوری است که علت مرتب نبودن دکمه های  صفحه کلید به  ترتیب الفبایی ، آرایش آنها به  ترتیب میزان کارایی است.  8 کلید خانه، پرکاربردترین حروف صفحه کلید به شمار می روند.

 

قدم سوم

 

برای تایپ کردن، هر کلیدی را که می خواهید فشار دهید باید از میان 8 انگشت ردیف  وسط، فقط  یک انگشت  که به آن دکمه نزدیکتر است از جای خود بلند شده، کلید مذکور را فشرده و دوباره به جای خود بازگردد. پس از بازگشت انگشت به موقعیت  اولیه ، انگشت  بعدی جهت فشردن کلید   بعدی  از جای  خود  بلند شده ، کلید  را فشرده  و  به جای خود  باز می گردد همینطور ، هر کلیدی را که  می خواهیم فشار دهیم ، فقط  یک انگشت برای فشردن آن از جای خود حرکت کرده، آن کلید را فشرده و دوباره به جای خود باز می گردد.

 

 

شروع تایپ سرعتی به روش صحیح:

 

به عنوان شروع دست خود را به روش گفته شده روی کلیدهای مبنا گذاشته و هر یک از کلمات زیر(یا دیگر کلمات دلخواه) را در برنامه WORD به قدری تایپ کنید که احساس نمایید نوشتنشان (بدون نگاه به صفحه کلید) برایتان آسان شده است. هر کلمه را تا 2 سطر تکرار کنید.

 

 

الف) تمرین با حروف ردیف وسط:

 

سم، کشک، گک، ات، لب، شک،

 

بات،بابا ،الب، شبی، یاس، سال، لاک،

 

کمال، شیما، مینا، امشب، لک لک، نم نم

 

 

 

ب) تمرین با حروف ردیف وسط و بالا:

 

ضش، صس، ثی، قب، فب، چک، جک، حک، خم، هن، عت، غت

 

ضامن، صبا، ثمین، قلیان، فلفل، چنگک، جنگل، خلاص، همیشه، علما، غلام

 

فسنجان، فسقلی، فکستنی، ثنایی، قلقلی، قشنگ، عقاب، خفن، خنک

 

  

پ) تمرین با حروف ردیف های وسط، بالا و پایین:

 

ظش، طس، زی، رب، ذب، /ک، .م، ون، ئت، دت، زکی، رشت، دادار

 

ظله، طشت، زورو، رب انار، بند رخت، ظالم، طالبی، زنبور، روزی، ذلیل، دهکده، نائب،آبله

 

(نکته1: جهت نوشتن حرف آ کلیدهای SHIFT+H را بفشارید.)

 

(نکته2: کلید SHIFT همواره با انگشت کوچک دست مخالف دستی که حرف مربوطه را می زند فشرده می شود.)

 

قدم چهارم :

 

در شروع کار ، ممکن است اجرای این روش ، کمی برایتان دشوار بوده و یا احساس کنید روش کندی  است . اما فراموش نکنید که به مرور زمان آنقدر در این کار ماهرخواهید شد که سرعت نوشتنتان باصفحه کلید چندان فرقی با سرعت نوشتن با خودکار نخواهد داشت.

/ 0 نظر / 44 بازدید